Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva verksamhet inom landskapsarkitektur och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-04* | 2024-04* | 2023-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 19 879 | 22 525 | 20 582 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 286 | 3 366 | 1 447 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 316 | 3 354 | 1 432 |
| Årets resultat (tkr) | 1 828 | 2 644 | 1 109 |
| Summa tillgångar (tkr) | 7 363 | 9 234 | 8 588 |
| Antal anställda | 17 | 20 | 20 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-04* | 2024-04* | 2023-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 19 879 | 22 525 | 20 582 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 286 | 3 366 | 1 447 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 316 | 3 354 | 1 432 |
| Årets resultat (tkr) | 1 828 | 2 644 | 1 109 |
| TILLGÅNGAR | 2025-04* | 2024-04* | 2023-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 51 | 71 | 135 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 7 313 | 9 164 | 8 453 |
| Tillgångar (tkr) | 7 363 | 9 234 | 8 588 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-04* | 2024-04* | 2023-04* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 4 798 | 5 970 | 3 326 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 2 565 | 3 264 | 5 261 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 7 363 | 9 234 | 8 588 |
| 2025-04* | 2024-04* | 2023-04* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 900 | 3 000 |
| 2025-04* | 2024-04* | 2023-04* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 17 | 20 | 20 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 169 | 1 126 | 1 029 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 11.5% | 14.9% | 7.0% |
| Soliditet | 65.2% | 64.7% | 38.7% |
| Kassalikviditet | 285.1% | 280.8% | 160.7% |
Nivå Landskapsarkitektur AB ingår i en koncern med 3 bolag. Moderbolag är Nivaland AB och koncernmoderbolag är Nivaland Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-04.
Bolaget skall bedriva verksamhet inom landskapsarkitektur och därmed förenlig verksamhet.